تالاب میانکاله

پناهگاه حيات وحش ميانكاله از دو قسمت مشخص محيط آبي بنام خليج گرگان و تالاب ميانكاله و محيط خشكي بنام شبه‌جزيره ميانكاله و ساير اراضي غيرآبي از جمله جزيره اسماعيل ساي، سواحل خشك غربی و جنوبی تشكيل شده است.

تالاب بین المللی میانکاله با مساحت ۲۳۸۰۰ هکتار در جنـوب شـرق دریاي خزر در شمال ایران قرار دارد. ایـن اکوسیسـتم نقش اکولوژیـک مهمـی را در بـین سیستم هاي ساحلی منطقه جنوب شـرق دریـاي خـزر بـازي مـیکنـد. تمـامی منطقـه شـبه جزیـره و تـالاب میانکاله در ماه می سال ۱۹۷۰ میلادي به عنوان منطقـه محافظـت شـده و در مـاه ژوئـن سـال ۱۹۷۶ مـیلادي بعنوان ذخیره گاه زیست کره توسط یونسـکو در نظـر گرفته شد. این تالاب داراي رتبه نخست در بین اکوسیسـتم هـاي محافظت شده در شمال ایـران بـراي برنامـه حفاظـت میباشد. تالاب میانکاله عمدتا داراي بستر لجنی می باشد.

این تالاب از جنوب به خلیج گرگان، از شرق به آشوراده و از غرب به بندر امیر آباد منتهی می‌شود. هر ساله در پاییز صدها هزار پرنده مهاجر مانند فلامینگو، باکلان ها، قوها، پلیکان‌ها، مرغابی‌ها و عقاب دریایی دم سفید خود را به این تالاب می‌رسانند و تا اوخر زمستان در آنجا می‌مانند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *