شبه جزیره میانکاله

شبهِ‌جزیره‌ میانکاله در منتهی‌إلیهِ جنوبِ شرقیِ دریای خزر قرار گرفته و ارتفاعِ آن بینِ ۱۵ تا ۲۸متر کم‌تر از سطحِ دریای آزاد است. همچنین طول اين شبه جزيره در حدود ۵۵ کيلو متر و عرض آن بین ۱٫۵ تا ۴ کيلومتر متغير می باشد. شبه جزیره میانكاله که محصول فرایند ژئو مرفولوژیكی جریانات دائمی دریای خزر می باشد خلیج گرگان را از دریای خزر جدا کرده است. بنابراین، این شبه‌جزیره از شمال به دریای خزر، از جنوب به خلیجِ گرگان، از شرق به آشوراده و از غرب به بندرِ امیرآباد محصور شده است. از روستاهای قرار گرفته در طولِ این شبه‌جزیره عبارت‌اند از: آشوراده، میان‌قلعه، قزل شمالی، قزل‌مهدی و قواسطل.

اكو سيستم منطقه از آبگيرها، زمين‌هاي باتلاقي، مناطق جنگلي با درختچه‌ها و زمين‌هاي پوشيده از گز تشكيل شده است. گونه های گیاهی در شبه جزیره میانکاله انار ترش وحشی، تمشک، سازیل، ازگیل، داغداغان، سیاه تلو، سپیدار، علف شور، جگن و علف هفت بند را شامل مي‌شود. قسمت وسيعي از شبه جزيره ي ميانکاله مرتع مي باشد که منحصراٌ جهت چراي دام مورد استفاده بوده وپوشش اين اراضي را نباتات مخصوص مرتعي و چمني تشکيل داده اند. در اراضي شوره زار منطقه، زمين داراي پوشش ضعيفي بوده و شامل گياهان مقاوم به شوري است.

شبه جزیره میانکاله با برخورداری از امنیت کافی و پوشش های درختچه ای، محل زیست دائمی دو گونه ارزشمند و حمایت شده پرندگان بومی شاخص شمال کشور یعنی قرقاول خزری و دراج نیز می باشد که در تمام فصول سال در این منطقه زیست و زادآوری دارند. گونه های جانوری در شبه جزیره میانکاله شامل گرگ،مرال، یوزپلنگ، شغال، روباه، جوجه تیغی، گربه جنگلی، گراز و فک دریای خزر می باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *